Potřebuji na webové stránky profesionála ?

Na úvod mi dovolte parafrázovat text, který jsem četl na nejmenovaných webových stránkách (název webu opravdu není důležitý):

"Myslíte že potřebujete webové stránky, ale nemáte peníze na web od profesionálů? V dnešní době už naštěstí nepotřebujete ani profíka ani peníze. Nemusíte umět programovat ani si nemusíte platit drahou agenturu. Stačí využít náš jednoduchý nástroj .... ."

V tomto článku pomineme ony tři tečky na konci, kde původní text dále odkazuje na jistý bezplatný nástroj jisté nejmenované firmy. Pomineme také skutečnost, že využití tohoto nástroje má přivést potenciálního zákazníka dalších, již placených, služeb (proti tomu nelze nic namítat, nakonec i tvůrci bezplatného nástroje musí jíst). Tento úvodní citát nás nicméně přivádí k otázce, zda při použití takového nástroje lze mít webové stránky skutečně zadarmo. Odpověď kupodivu zní "ano", nicméně je s tím spojeno několik "ale". V dnešní době skutečně můžete při použití bezplatných nástrojů celkem jednoduše vytvořit ucházející webové stránky a navíc zadarmo. Má tedy vůbec smysl platit profesionálům za tvorbu webových stránek částky, které a přiznejme si to rovnou, nebývají právě nejměnší? Toto samozřejmě záleží pouze na Vás. Já se jen pokusím upozornit na některé otázky na které by jste si měli odpovědět pokud zvažujete použít takový bezplatný nástroj.

Otázka první: Je bezplatný nástroj skutečně zadarmo ?

Toto je asi základní otázka a kupodivu ne tak triviální jak by se mohlo zdát. Pokud je použití bezplatného nástroje podmíněno využitím zcela konkrétního placeného hostingu, pak musíte počítat s tím, že nakonec budete za své stránky platit tak jako tak. Pokud Vám s bezplatným nástrojem provozovatel současně nabízí i hosting zdarma (počítá se pouze časově neomezený, nikoli tedy např. "první rok zdarma"), pak je třeba počítat s tím, že hosting zdarma bude mít jistě určitá omezení. Pokud tedy časem Vaše nároky přesáhnou tato omezení, budete muset využít placeného hostingu. Ovšemže zpravidla placený hosting provozovatele bezplatného nástroje, protože jinde to nepůjde. Přesto se může stát, zejména u malých webů s malým počtem návštěv, že Vám postačí bezplatná nabídka.

Otázka druhá: Mohu své webové stránky později přenést jinam ?

Profesionálně vytvořené webové stránky nebývají závislé na konkrétním hostingu. Toto bohužel neplatí o stránkách vytvořených bezplatným nástrojem. Pokud se tedy rozhodnete webové stránky přenést ke konkurenci, pravděpodobně budete muset zaplatit za nové stránky (i kdyby měly vypadat úplně stejně jako ty dosavadní) nebo použít další bezplatný nástroj konkurence. Poté budete muset obsah ručně kopírovat z jednoho webu na druhý, což u větších webů je zdlouhavá a úmorná práce. Při změně hostingu u profesionálně vytvořených webových stránek většinou jen web jako celek přenesete na nový hosting.

Otázka třetí: Chcete mít jedinečný web ?

V tomhle případě má bezplatný nástroj velká omezení. Webové stránky vytvořené takovými nástroji si bývají hodně podobné. Všichni kdo takový nástroj používají mají na výběr ze stejného omezeného počtu šablon (šablonou se zde rozumí způsob rozvržení grafických, textových a ovládacích prvků). Problémem je, že šablony, které se líbí Vám, se pravděpodobně líbí i jiným uživatelům a těch opravdu povedených a oblíbených bývá jen pár. Proto čím více webů je na takovém bezplatném nástroji vytvořeno, tím více bude na internetu podobných webů jako je ten Váš. Obvykle se sice můžete odlišit vlastními obrázky, pozadím či barvou a velikostí textu, ale to bývá asi tak vše. Netvrdím, že se i tak nedají vytvořit vizuálně povedené a dokonce i jedinečné stránky, ale vyžaduje to hodně kreativity a úsilí a co je nejdůležitější i zkušeností s tvorbou webů.

Otázka čtvrtá: Chcete nějaké speciální funkce pro svůj web ?

O tom co jsou "speciální funkce" připravuji samostatný článek, protože téma je to obsáhlé. Nicméně, pokud u svého webu požadujete něco, co není standardní součástí bezplatného nástroje, pak máte jen velmi malou šanci na to, že takovou funkci budete moci na svých webových stránkách mít (pokud si ovšem vytvoření takového rozšíření u provozovatele nezaplatíte). Taková speciální funkce má určitou šanci dostat do bezplatného nástroje pouze v případě, že ji požaduje větší množství uživatelů a provozovatel usoudí, že by ji mohl využít při propagaci bezplatného nástroje, nebo by mu její absence v bezplatném nástroji mohla uškodit.

Otázka pátá: Bude můj web dobře vypadat ?

U bezplatných nástrojů je tohle jen a jen na Vás. Jak jsem již uvedl, součástí bezplatných nástrojů je zpravidla omezený počet šablon, které jsou ale většinou dobře navržené a vyzkoušené. Pravděpodobnost, že se Vám podaří vytvořit ucházející webové stránky je tedy celkem vysoká. Ovšem to jestli budou opravdu dobře vypadat ve skutečnosti záleží pouze na Vaší kreativitě a v neposlední řadě i na Vašich zkušenostech. Vy jste tak jediný kdo je skutečně zodpovědný za vzhled Vašeho webu a pokud nejste s něčím spokojeni, můžete se pouze pokusit to napravit sami (nepočítaje asistenci provozovatele, která ovšem již zdarma nebývá). U profesionála můžete možné změny prodiskutovat a poradit se co je a co není možné či vhodné do webu zařadit a on pak dohodnuté změny aplikuje (koneckonců proto jej přeci platíte). U Vámi vytvořeného webu pravděpodobně půjdete metodou pokus-omyl, tedy pokud nejste vyjímečně nadaní, nebo nemáte již dostatek zkušeností.

 

Pokud bych tedy měl srhnout zda je možné mít hezké webové stránky zdarma, tak lze říci, že s určitými omezením v podstatě ano. Pokud tedy chcete jednoduchý web u kterého nepočítáte s dalším rozšiřováním a postačí Vám hezký i když ne příliš originální design, bezplatným nástrojem takový web můžete vytvořit. Samostatnou otázkou tohoto řešení je pak ovšem jeho skutečná cena. A cenou tentokrát myslím cenu Vašeho času, protože vytvořit stránky i s bezplatným nástrojem Vám nějaký čas zabere. Koneckonců je to podobné rozhodování, jako když si chcete pořídit stůl. Můžete si v obchodě koupit stavebnici, která Vám vyhovuje, a doma si ji sestavit s tím, že takový stůl nebude originální a asi mu budete muset trochu přizpůsobit byt. Nebo si můžete nechat vyrobit od truhláře stůl přesně podle Vašich představ a požadavků. Stůl od truhláře však bude pochopitelně dražší. Rozhodnutí je tedy jen na Vás.