Jak vypadá a co umí CMS FoND

Účelem tohoto článku není podrobný popis redakčního systému FoND, neboť tentosystém má mnoho možností a nastavení, a jejich popis by zabral mnoho podobných článků. Článek by měl sloužit pouze jako úvodní představení co můžete od redakčního systému očekávat. Po přihlášení do redakčního systému najdete v horní části vodorovné menu. Pro ilustraci jsem zvolil stránku "Struktura" na jejímž popisu vám příbížím rozhraní systému.

Zobrazené rozhraní se skládá z těchto částí:

  1. Horní menu - patří k základní navigaci v administraci, vlevé části najdete volby jako "Struktura", "Menu", "Články" atd. přes které se dostanete do jednotlivých sekcí. Dále následuje pole pro vyhledávání, zde lze vyhledat konkrétní záznam napříč všemi sekcemi (podronosti vysvětlím jindy). V pravé části pak najdete přepínač jazyků (pro multijazyčné weby) a konečně údaje o přihlášeném uživateli včetně možnosti odhlášení.
  2. Hierarchická stuktura - v levé části můžete vidět editaci hierarchické (stromové) struktury webu, toto je základní prvek organizace webových stránek. Od této struktury se může (ale nemusí) odvíjet struktura různých menu webových stránek, určuje organizaci kategorií v katalozích produktů, sekcí článků a pod. V struktuře lze měnit pozice jednotlivých částí, přidávat, mazat a upravovat jednotlivé části.
  3. Editace položky - v pravé části vidíte sekci editace dat položky (na obrázku je vybrána položka 'homepage'). Zde vkládáte a upravujete samotný obsah příslušené webové stránky, určujete způsob zobrazení URL adresu, SEO parametry a mnoho dalšího.

Redakční systém umožňuje také tzv. inline editaci, tedy editaci přímo na webové stránce. Pokud máte zájm o podrobnější popis přečtěte si článek věnovaný tomuto tématu.